Kašpar Jan Kupec z Bílenberka

Životní příběh doktora Kašpara Jana Kupce je vedle Václava Jana Rosy dalším příkladem prostupnosti sociálních hranic v době raného baroka. Jistě to nebyla prostupnost absolutní, ale je zřejmé, že 17. století nabízelo dříve netušené možnosti nadaným a ctižádostivým chlapcům, kteří měli zároveň to štěstí, že jejich vrozený talent nezůstal bez povšimnutí. Pro děti z poddanských rodin bylo tedy za určitých okolností možné dosáhnout zářivé kariéry, úspěchů a vzestupu na společenském žebříčku, a zdaleka nejen v duchovních povoláních.

To je i případ Kašpara Kupce, jedné z nejdůležitějších postav románu.


Popravdě, když jsem začínala psát příběh o velkém pražském požáru, nijak jsem s apelačním sekretářem jako s téměř hlavním hrdinou nepočítala. Nicméně v průběhu práce na textu se Kupec jaksi mimo mou vůli a možná i na úkor jiných postav začal stále více prosazovat do popředí. Je to zřejmě dáno tím, že i skutečný předobraz mé románové postavy byl člověkem ambiciózním, zdaleka ne černobílým a v každém případě nesmírně zajímavým.

Kašpar Jan Kupec se narodil začátkem roku 1650 v jihomoravských Holasicích na panství kláštera Rajhrad jako dítě poddaných rodičů Jana a Alžběty Kupcových. 5. ledna 1650 byl v Rajhradě pokřtěn, jak dokládá křestní list, který mu rajhradský opat na jeho žádost nechal vydat roku 1683, nejspíš v souvislosti se vstupem do zaměstnání u apelačního soudu a následným sňatkem. Zajímavé je, že rajhradská křestní matrika zachycuje narození chlapce pod jiným příjmením - Zalíbil. Pod stejným příjmením byla pokřtěna i Kašparova starší sestra Lucie (narozená 14. 12. 1647). Na této skutečnosti není nic zvlášť zarážejícího - ve venkovském prostředí byla v polovině 17. století příjmení ještě značně neustálená a často se nepoužívala vůbec. Zda se v případě Kupce či Zalíbila jednalo o přízvisko po chalupě, by vyžadovalo podrobnější zkoumání.

Další zajímavostí, které je dobré si povšimnout, jsou křestní jména daná oběma dětem. V katolických matrikách této doby se velmi často setkáváme se zvyklostí nechávat novorozence křtít po důležitých svatých se svátkem v době jejich narození, obzvlášť pokud se nejednalo o extrémně rozšířená jména jako Jan, Matěj nebo Václav - např. na konci září bývá vysledovatelná vlna Matoušů, koncem listopadu se rodily Kačenky a v polovičce prosince Lucie (jako sestra budoucího apelačního sekretáře). Začátkem ledna, jako v tomto případě, přicházel tedy čas Kašparů, Melicharů a Baltazarů (jména svatých Tří králů v jiných obdobích roku prakticky nebyla dávána).

Ve starší literatuře najdeme a dodnes se traduje, že dobou narození budoucího apelačního sekretáře byl rok 1655. Toto datum je také k nalezení na internetu na většině stránek, které Kupce zmiňují. To je však v rozporu s výše zmíněným a zcela důvěryhodným křestním listem a lze to tedy odsunout do říše historických omylů. Literatura zabývající se případem Šimona Abelese (Marie Vachenauer, 2011) Kupcovo narození dokonce klade až k roku 1660 - údajně podle klementinské křestní matriky pro židovské konvertity, kde je k roku 1694 Kupec zaznamenán jako kmotr, starý 34 let. Kde se tato informace vzala, je mi skutečně záhadou - snad vznikla špatným čtením?

O Kašparu Kupcovi se vůbec již od dob jeho prvního životopisce Antonína Rybičky v druhé polovině 19. století traduje hodně pověstí, které (zatím) nedokážu nijak doložit. Jedna z nich mluví o tom, že Kašparova matka Alžběta Kupcová měla být spřízněna s kanovníky Bílkovými z Bílenberka. Tímto příbuzenstvím sám Kupec argumentoval v době své nobilitace, ovšem jakým způsobem měli genealogicky souviset právě s jeho matkou, není zřejmé. Vyloučeno to ovšem není; příjmení Bílek se v době Kašparova narození vyskytuje i v rajhradských matrikách (nobilitovaní Bílkové z Bílenberka jsou většinou spjati s Chrudimí, byť nobilitovaný českokrumlovský arciděkan Jiří Bílek z Bílenberka, který žil v letech 1588 - 1657, podle některých zdrojů nepocházel z Chrudimi, ale stejně jako Kašpar Kupec z Rajhradu). Zápis o sňatku Kašparových rodičů se mi bohužel nepovedlo nalézt. V matrice oddaných je sice zachycena svatba Jana Kupce, avšak nevěsta se jmenuje Kateřina, ne Alžběta, takže se pravděpodobně jedná o zcela jiný pár.

Jak probíhalo Kupcovo dětství a vzdělávání, není vůbec zřejmé a vyžadovalo by další studium pramenů. Jméno jeho otce Jana Zalíbila/Kupce se od čtyřicátých do šedesátých let 17. století pravidelně objevuje v urbářích panství Rajhrad pro ves Holasice (pod oběma příjmeními), takže se dá předpokládat, že chlapec své nejranější dětství strávil v této obci v hospodářství svých rodičů. Zde, snad v místní farní škole, si někdo z vrchnostenských úředníků (rajhradské panství patřilo tamním benediktinům) či farář musel povšimnout chlapcova nadání a vyslal jej na studia, pravděpodobně dotovaná (držet talentovaného syna na vyšších školách bylo v té době zcela jistě mimo finanční možnosti jakkoliv dobře situovaného sedláka). Dá se předpokládat obvyklý postup vzdělávání přes gymnázium, ať už jezuitské či piaristické, a pražskou fakultu svobodných umění na práva, konkrétní důkazy a data mi zatím ale chybí.

Nejpozději v sedmdesátých letech 17. století se tedy mladý Kašpar Kupec ocitl v Praze. Ať už však disponoval jakýmkoliv studijním stipendiem, zřejmě nemohlo zdaleka pokrýt značné životní náklady v hlavním městě. Dá se spekulovat o tom, že právě nutnost "studentské brigády" mladíka přivedla do služeb hrabat Kolovratů, která se ukázala jako nesmírně cenný vklad do jeho budoucí kariéry. Právě jako šlechtický zaměstnanec, pravděpodobně vychovatel, dostal totiž Kašpar jedinečnou příležitost, jak se dnes říká, vycestovat do zahraničí. Na kavalírské cestě mladých pánů z Kolovrat se naučil románským jazykům, zejména francouzštině. Vedle toho nepochybně ovládal přinejmenším oba zemské jazyky, češtinu i němčinu, a pochopitelně latinu.

Kupcova kariéra v 70. letech 17. století prozatím také zůstává podrobně neobjasněna. Dne 10. 4. 1676 mu byl rajhradským proboštem vystaven zhostný list, jímž byl propuštěn z poddanství. Roku 1683 vstoupil Kupec do zaměstnání k pražskému apelačnímu soudu jako český registrátor (úřad se dělil na českou a německou část - registraturu, z nichž obě měly své vlastní zaměstnance) a pravděpodobně někdy v polovině 80. let vstoupil do manželství se staroměstskou patricijkou Anežkou Barborou Kaylovou, dcerou císařského rady při pražském purkrabství a vrchního písaře Adama Ludvíka Kayla ze Sternburku. Rodina nevěsty v každém případě patřila v Praze k těm "lepším", Anežčin otec byl erbovníkem a držel prestižní úřednické místo, takže je zjevné, že sňatek Kupcovi jistě pomohl jak společensky, tak finančně. (Kaylovi zřejmě pocházeli z Mladé Boleslavi - jistý Adam Kayl ze Sternburku tam podle kroniky Jiřího Kezelia Bydžovského byl ve 30. letech 17. století radním a roku 1640 rychtářem. Snad to mohl být Anežčin dědeček. Roku 1651 se stal její otec Adam Ludvík, rovněž pocházející z Mladé Boleslavi, měšťanem na Starém Městě.) Mladí manželé se usadili po sňatku na Starém Městě pražském - je možné, že tam Kupec bydlel už před svatbou.

Dne 15. května 1688 bylo Kupcovým v chrámu Panny Marie před Týnem pokřtěno první dítě, syn Maxmilian Jan Xaverius, jehož kmotrem byl Jan Bílek z Bílenberka, úředník při úřadu desk zemských. To opět svědčí, že jisté spojení obou rodin muselo existovat. Jak dlouho toto dítě žilo, se mi nepodařilo zjistit (zápis v úmrtní matrice jsem nenašla), nicméně roku 1701, kdy Kupec s rodinou konečně přijal městské právo na Starém Městě pražském, již tento chlapec mezi jeho syny nefiguruje.

Téhož roku se kupředu pohnula i Kupcova úřední kariéra: po úmrtí českého sekretáře při apelačním soudě Jana Antonína z Greiffenbachu v prosinci 1688 Kašpar Kupec získal jeho uvolněné místo, prestižnější a bezpochyby lépe honorované než pozice registrátora. V červnu následujícího roku se v této funkci stal členem komise, jež měla vyšetřit okolnosti "francouzského" požáru. Z apelačních radů za rytířskou lavici usedl v komisi Karel Jaroslav Borovanský z Borovan, za doktorskou pak Václav Jan Rosa, jehož po jeho náhlém úmrtí v srpnu 1689 vystřídal nováček apelačního soudu Jan Wolfgang Ebelin. Během vyšetřování se hodila Kupcova dobrá znalost francouzštiny: vedl výslechy s Francouzi Benoitem Durezem (v červenci 1689) a kapitánem la Fleurem (na jaře 1690). Obsáhlou kriminální instrukci apelačního rady Václava Rosy týkající se vyšetřování přeložil do němčiny, a nadto se na své vlastní náklady a s vlastními koňmi spolu s třiceti mušketýry vypravil stíhat podezřelé žháře na venkov, kde si svou aktivitou, podle svých slov, vysloužil takovou nenávist těchto zločinců, že po něm jednoho večera nedlouho nato někdo z nich vystřelil několik ran.

Hlavní část vyšetřování skončila v létě 1690 odvezením kapitána la Fleura do Bavorska. Jen krátce nato, 8. srpna, se manželům Kupcovým narodilo druhé dítě, holčička Magdalena Klára, a o dva roky později, 7. 11. 1692, další dcera Anna Paciencia, jejíž kmotrou byla svobodná sestra Anežky Kupcové Polexina Kaylová. Obě tato děvčátka se zřejmě dožila dospělosti, protože další dcery už manželé neměli a po Kupcově úmrtí mezi dědici figurují právě dvě dcery: Helena (sic!) provdaná Vítková (Witek) a Anna Paciencia provdaná Francková.

Narození druhého syna Jana Františka Ignáce (7. 3. 1694) přišlo v době, kdy Kašpar Kupec pracoval na druhém ze svých "velkých" případů - procesu s údajnými vrahy Šimona Abelese, židovského chlapce, jenž hodlal přestoupit na katolickou víru. Vyšetřovací komise k této kauze se sešla v podobném složení, jako v případě "francouzského" požáru, pouze mezitím zesnulého Karla Jaroslava Borovanského nahradil ze šlechtické lavice Maxmilian Hartman z Klarštejna. Proces, který trval osm měsíců (od února do října 1694), byl zřejmě silně ovlivněn "společenskou objednávkou" a jeví jisté známky zmanipulovanosti. Rozhodně se během vyšetřování vyskytly závažné procesní chyby a celkové vyznění ovlivnila i sebevražda jednoho z obviněných, otce zemřelého chlapce, ve vazbě. Naskýtá se otázka, zda se komise apelačního soudu záměrně nedopustila justiční vraždy na zbývajícím obžalovaném.
Oběma členům komise, kteří doposud neměli šlechtický titul, však právě aktivní účast na této kauze vynesla povýšení. Než se Kašpar Kupec predikátu skutečně dočkal, rozrostla se jeho rodina o třetího syna Jana Antonína, narozeného 6. 1. 1696. O tom, že byl tehdy Kupec ve velmi dobrých vztazích s kolegou Ebelinem (s nímž si v mém románu vyměňuje tak nevybíravě urážky), svědčí skutečnost, že právě Ebelin šel chlapci za kmotra. Společně také žádali o nobilitaci.

Dne 23. 9. 1698 byl Kašpar Jan Kupec povýšen nobilitačním privilegiem do šlechtického stavu a přijal přídomek (predikát) "z Bílenberka", společný s údajnými příbuznými Bílky z Bílenberka a rovněž s někdejším (v této době ovšem již dávno zesnulým) pražským arcibiskupem Matoušem Sobkem z Bílenberka. Zároveň byl Kupcovi a jeho potomkům udělen erb. Skutečně záviděníhodná kariéra muže, který pocházel z poddanské vesnice.

Výčet Kupcových potomků završilo rok nato, 29. 11. 1699, narození posledního dítěte, chlapce Františka Josefa, který však záhy nato zemřel. Když roku 1701 požádal Kašpar Kupec o udělení městského práva na Starém Městě pražském (kde už bydlel a nejspíš i vlastnil nemovitost přinejmenším patnáct let), byli z jeho čtyř synů naživu jen Jan Ignác a Jan Antonín, a brzy nato zřejmě zemřela i Anežka Kupcová: v době úmrtí její svobodné sestry Polexiny roku 1706 už byla po smrti. Vykonavatelem kšaftu panny Polexiny Kaylové byl právě Kašpar Kupec, jehož děti byly společně se dvěma zbývajícími sestrami zůstavitelky stanoveny dědici. (Zajímavé je, že Kupcovy dcery jmenuje panna Polexina jako "Polexinu a Aničku Kupcovic z Bílenbergu" - "Polexina" je po Magdaleně a Heleně již třetí křestní jméno, pod kterým Kašparovu starší dceru v pramenech nacházíme.)

Nobilitací a následným přijetím městského práva ovšem Kupcova kariéra nekončí: roku 1708 přeložil do češtiny a vydal tiskem tzv. Josefinu (trestní zákoník císaře Josefa I.) pod názvem "Nové právo útrpné a hrdelní pro království České, markrabství Moravské a knížectví Slezské" (Neue Peinliche Hals-Gerichts-Ordnung, vor das Königreich Böhaimb, Marggraffthumb Mähren, und Hertzogthumb Schlesien). Aktivně se účastnil pražského náboženského života: roku 1710 se stal rektorem Kongregace svatého Ludvíka francouzského jazyka, což bylo náboženské sdružení zaměřené na francouzsky hovořící Pražany (místní i cizince, tedy "rodilé mluvčí") a tuto funkci vykonával až do své smrti. Zároveň byl členem prestižního mariánského bratrstva v Klementinu a fungoval jako kmotr pro židovské konvertity.

Dne 1. 10. 1710 se Kupcova starší dcera Polexina/Helena provdala u svatého Jakuba za Jakuba Josefa Vítka (zápis je ovšem v Týnské matrice), její sestra Anna Pacientia si 14. 8. 1717 vzala za manžela Mikuláše Pfranka, hofmistra u hraběte Serenyho - novomanžele po jediných ohláškách oddával známý týnský kněz Jan Florián Hammerschmied. Jan Ignác Kupec, Kašparův mladší syn a vystudovaný právník, se roku 1720 stal českým sekretářem při apelačním soudu a následoval tak kariéru svého otce. Roku 1731 přešel na místo rady na šlechtické lavici. Toho se však Kašpar Kupec již nedočkal.

Zemřel na mrtvici 13. 10. 1725 jako apelační rada na rytířské stolici ve věku sedmdesáti pěti let a 16. 10. byl pohřben v kostele Panny Marie před Týnem. Vedle čtyř potomků po sobě zanechal značný majetek, mimo jiné domy na Malém náměstí proti kostelu sv. Linharta na Starém Městě a přímo na Staroměstském náměstí.


Přehled potomků Kašpara Jana Kupce a Anežky Barbory Kaylové:

1) Maxmilian Jan Xaverius * 15. 5. 1688 (pokřtěn v kostele Panny Marie před Týnem - Týn) - kmotr rytíř Jan Bílek z Bílenberka, starosta při král. deskách zemských, svědkyně Angelina Anna Sybilla hraběnka Hersanová rozená Žerotínka (zemřel v dětském věku)

2) Magdalena Klára * 8. 8. 1690 (Týn) - kmotra panna Magdalena Wenlingerová, svědek Jan Lodiest Pindareg (v pramenech též jako Helena nebo Polexina, provdána 1. 10. 1710 za Jakuba Josefa Vítka)

3) Anna Paciencia * 7. 11. 1692 (Týn) - kmotra panna Polexina Kaylová ze Sternburku (teta dítěte), svědek Jan Jiří Wendlinger, rada a vrchní písař purkrabského soudu (provdána 14. 8. 1717 Mikuláše Pfranka)

4) Jan František Ignác * 7. 3. 1694 (Týn) - kmotři Max František Antonín a Jan Jáchym z Žerotína, svědci Diviš Albrecht z Helwersena, Maxmiliana Zarubová, Františka Zecká

5) Jan Antonín * 6. 1. 1696 (Týn) - kmotr Jan Wolfgang Ebelin, doktor obojího práva, svědci Jan Kryštof Schambogen, doktor obojího práva, Maxmiliana Mochtová

6) František Josef * 29. 11. 1699 (Týn) - je uveden jen v moderním výpisu z matriky, který neuvádí kmotry, matrika se nedochovala (zemřel v dětském věku)


Text byl napsán z větší části na základě archivních pramenů - mimo jiné matričních knih farností Rajhrad a Praha - fara u Panny Marie před Týnem, různých knih a spisů uložených v Archivu hlavního města Prahy - např. štambuch kongreface sv. Ludvíka, knihy kšaftů a měšťanských práv či dokumenty ze sbírky papírových listin, dále knih a spis uložených v Národním archivu, např. ve fondech a sbírkách Apelační soud Praha, Nová manipulace, Salbuchy, tereziánský katastr.

Ke Kašparu Kupcovi existuje velmi starý a poněkud nepřesný článek A. Rybičky - Rybička Antonín, Kašpar Jan Bílek (sic!) z Bílenberku. Pomůcka k životopisům starších právníků českých, Časopis českého muzea 1863, 37, s. 398 - 403

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky