Ilustrace

Neoficiální obrázky k příběhu mi po vydání románu poslala ilustrátorka Martina "Agama" Zrostlíková a určitě stojí za publikování

Seržant la Fleur a Durezovi muži na Rýně

Byla to malá vesnice, sotva pár stavení s kapličkou uprostřed, u níž se odehrávalo hlavní drama, nasvícené červeným světlem požárů. Francouzští dragouni ve stejných uniformách a se stejnými šerpami jako přijíždějící, se - nyní opěšalí - shromáždili kolem skupinky venkovanů, s pistolemi a kordy pohotově. Čtyři mrtví leželi v tajícím sněhu: všichni místní, tři dospělí chlapi a starší žena. Prostřílení kulkami, jeden z mužů s čistě proříznutým hrdlem. Zbývající obyvatelé se tiskli jeden k druhému ve vyděšeném hloučku, vzlykající děti mezi sebou, a bez pokusu o odpor sledovali žoldáky přidržující v rozšlapané břečce na zemi obnaženou dívku.


Medailon s Madonou (druhé setkání la Fleura a Bety Rosové)

"Pane Hermanne!" vyhrkla užasle a bez váhání, když ho spatřila přešlapovat na prahu a vyšla za ním ze dveří. Nenechala se zmást klamavým měsíčním svitem, poznala ho i teď za dne, a to jej utvrdilo v přesvědčení, že kdyby včera nezasáhl, tato svědkyně by si násilníky jistě dobře prohlédla - a přivedla do nesnází je všechny.

"Slečno Rosová," usmál se jejímu překvapení a s úklonou ji pozdravil. "Promiňte, že jsem se za vámi ještě jednou zastavil. Rád vidím, že jste v pořádku." Zašátral rukou v kapse. "Tohle jsem vám donesl. Je to ta vaše?"

"Panebože," hlesla dívka, když jí podal stříbrný medailonek. "Vy jste ho našel?"


Hejtman Sedmihradský a temná kouzla Hanse Fridricha

"Co se to tu děje?" vletěl na mýtinku jako krahujec mezi slípky. "Co jste to... Kristepane!"

Strnul v půlce věty, v půlce kroku, a vůbec se nedíval na ty špinavé, jaksi provinilé tváře, které se k němu obracely. To, co nejdřív, na dálku, pokládal za ukradené sele s vnitřnostmi vyvrženými na trávník vedle ohniště, totiž vůbec nebylo zvíře.


V hořícím domě (Matouš Rosa)

Na záda mu dopadlo žířící prkno, pak druhé. Setřásl je. Svět kolem něj se zachvěl. Dusil se popelem a vlnou žhavého vzduchu. Jako by dýchal rozehřáté olovo. Konečně nastalo děsivé, nepřirozené ticho a on se odvážil vzhlédnout. Hořící střešní trám se jim vzpříčil nad hlavami, jedním koncem opřený o pobořenou zeď o sedm stop výše a druhým o podlahu sotva dva kroky za nimi. Rozpálené trosky se válely všude kolem.


Kašpar Kupec a noční střelec

Zvedl se, zády přitištěný ke zdi vedle okna. Cítil, jak mu pot lepí vlasy ke skráním a dlaň klouže po hladkém těle bambitky. Riskoval krátké vyhlédnutí, a střelec byl připraven. Na moment zahlédl jiskru na hřebeni protější střechy, a okamžitě se kryl. Kulka proletěla kolem něho a srazila ze stolu lampu. Ta s sebou vzala k zemi pár papírů, rozbila se a okamžitě vyskočil plamen. Kupec se nestačil ani vylekat.


Páter František Beckovský ve štokhausu

Když la Fleur konečně zmlkl, schoulený na zemi, s hlavou hluboko skloněnou a pokleslými rameny, rozhostilo se mezi nimi dlouhé ticho. Křížovník pečlivě vážil slova. Věděl, co by měl říci: stroze doporučit vězni, aby se úplně vyznal ze svého zločinu před světskou spravedlností a podvolil se jejímu rozsudku, protože bez toho mu nelze udělit rozhřešení. Věděl to, a přitom se zcela lidsky bránil dopustit takové krutosti na člověku, který svého hříchu litoval dříve, než byl vůbec spáchán.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky